Tykocin i jego turystyczne walory

Tykocin i jego okolica to raj dla turystów, którzy chcą spędzić wolny czas w kameralnej atmosferze, cieszyć się pięknymi widokami, a przy okazji poszerzać swą wiedzę na temat historii i odkrywać cenne perełki architektury. Wycieczki po tej części Podlasia mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w tej części kraju?

Tykocin to urocze miasteczko oraz gmina, licząca sobie około 7 tysięcy mieszkańców. Wielkim jej walorem jest położenie nad Narwią – piękną rzeką, której najpiękniejsze fragmenty są objęte ochroną jako park narodowy. Bliskość Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego, niewielka odległość od Puszczy Knyszyńskiej – oto czynniki, dzięki której Tykocin jest bardzo chętnie odwiedzanym przez miłośników przyrody. Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie tego miasta, ten do woli będzie mógł wędrować w pięknej scenerii oraz cieszyć się ogromną ilością cennych zabytków. W samym Tykocinie, liczącym sobie ponad 600 lat, nuda nikomu nie zagrozi. Miasto to może się pochwalić wspaniałym układem urbanistycznym oraz wspaniałymi budowlami, uznawanymi za perły barokowej architektury. Kościół Świętej Trójcy z połowy XVIII wieku, zespół klasztorny Bernardynów oraz Wielka Synagoga w XVII stulecia – oto najważniejsze atrakcje, obok których podczas zwiedzania Tykocina nie można przejść obojętnie. Wielkie wrażenie może zrobić też odbudowany zamek królewski oraz rzeka Narew, którą można podziwiać z kilku punktów widokowych, znajdujących się z pobliżu ścisłego centrum miasta. Pomnik Stefana Czarnieckiego, cmentarz żydowski oraz dom talmudyczny to kolejne obiekty, którym warto się w tym mieście uważniej przyjrzeć.

Podlasie dla przyrodników – Białowieski Park Narodowy

A co warto zobaczyć w okolicy? W pobliżu Tykocina czeka m.in. ciekawa wioska Rzędziany, dobrze znana miłośnikom twórczości Henryka Sienkiewicza z pięknych opisów sporu, jakie toczyli tu członkowie rodziny Rzędzianów i Jaworskich o gruszę rosnącą na miedzy. W pobliżu kuszą też Kiermusy, które stały się w ostatnich latach ważnym celem wypraw dla tych, którzy chcą poczuć magię szlacheckich majątków. Nie lata gratką dla turystów może się też okazać pobliski dworek Pętowo, znany jako Europejska Wioska Bociania.

Tykocin i jego okolica to również moc atrakcji dla tych, którzy wolny czas chcą spędzić w aktywny sposób. Przez teren gminy przebiega kilka szlaków pieszych, m.in. szlak Zygmunta Glogera oraz szlak Królowej Bony, nie brak tu również tras rowerowych, takich jak Podlaski Szlak Bociani czy Obwodnica Rowerowa po Narwiańskim Parku Narodowym. Nie lada gratką dla miłośników sportów wodnych oraz dla tych, którzy na ten obszar chcą spojrzeć z wyjątkowej perspektywy będzie szlak kajakowy Rozlewiskami Narwi, który liczy sobie 50 km długości i łączy ze sobą miejscowości Suraż i Rzędziany. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że osoby spędzające wolny czas w rejonie Tykocina z pewnością nudzić się nie będą, a czas spędzony w tym mieście dla nikogo nie będzie czasem straconym.