Skarby Podlasia: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Podlasie to magiczna kraina, której bardzo chętnie poświęcają czas turyści zainteresowani wielokulturowymi miejscowościami, skarbami dawnej architektury oraz historią. Nie brak też w tej części kraju atrakcji o charakterze przyrodniczym, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jednym z tych obszarów, które mogą stać się niezwykle ciekawym celem przyrodniczej wycieczki jest Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Dlaczego warto go odwiedzić? Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej został utworzony w 1988 roku, a jego głównym zadaniem jest ochrona pięknych widoków i przyrodniczych skarbów, jakimi zachwyca Puszcza Knyszyńska. Ten ciekawy kompleks leśny ma się czym pochwalić, a dzięki swej lokalizacji stanowi bardzo atrakcyjny cel dla wielu turystów. Puszcza Knyszyńska rozciąga się pomiędzy Białymstokiem a Krynkami, świetnym punktem wypadowym na jej teren jest też Supraśl. Kto znajdzie tanie noclegi w tych miejscowościach, ten będzie mógł do woli wędrować po lesie, w którym na brak przyrodniczych skarbów i historycznych pamiątek nie można narzekać. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Podlasie dla przyrodników – Białowieski Park Narodowy

Wiadomo, że Puszcza Knyszyńska to wspaniałe bory, mogące się pochwalić nie tylko wiekowymi drzewami, ale i wspaniałym runem leśnym. W czasie wędrówek po tym lesie można ujrzeć m.in. borówkę czernicę oraz orlicę pospolitą, nie brak tu również gatunków objętych ochroną, takich jak tajęża jednostronna i widłak jałowcowaty. W Puszczy Knyszyńskiej można też podziwiać wiele ciekawych gatunków zwierząt, m.in. jelenie, kuny, łasice i gronostaje. W lesie tym nie brak również rysi i wilków, godnie reprezentowany jest tu również świat ptaków. W czasie ornitologicznej wycieczki po tej części Podlasia można zaobserwować wiele ciekawych gatunków ptaków, m.in. orlika krzykliwego, bociana czarnego oraz dzięcioła trójpalczastego. Pojawiają się tu również kanie (zarówno rude, jak i czarne), gości tu również głuszec oraz cietrzew. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że miłośnicy przyrody w rejonie Puszczy Knyszyńskiej na nudę z pewnością nie będą mogli narzekać, a przyrodnicze wycieczki po tym wspaniałym kompleksie leśnym mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą oraz jedyną w swoim rodzaju lekcją przyrody.