Podlasie dla przyrodników – Białowieski Park Narodowy

Wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Podlasie, mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Dla tych, którzy chcą odkryć przyrodnicze bogactwo tej części Polski, nie lada gratką będą wycieczki po Białowieskim Parku Narodowym. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie atrakcje czekają na jego terenie?

Białowieski Park Narodowy jest miejscem wyjątkowym, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Zadziwia on nie tylko swymi przyrodniczymi walorami, ale i długą historią, która sięga lat 20-tych XX wieku. Choć sam park oficjalnie rozpoczął swą działalność w 1932 oku, już w 1921 roku istniał tu „Rezerwat”. Dziś ten park narodowy może się pochwalić powierzchnią przekraczającą 10 tysięcy ha, przy czym 5 726 ha podlega ścisłej ochronie. Dyrekcja parku mieści się w Białowieży, na terenie XIX-wiecznego Parku Pałacowego. W miejscu tym czeka m.in. ciekawe muzeum, w którym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat przyrody Puszczy Białowieskiej, jej szaty roślinnej oraz żyjących na jej terenie zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem żubra. Na zaglądających tu turystów – przyrodników czekają liczne atrakcje, m.in. Rezerwat Pokazowy Żubrów, wiele ścieżek dydaktycznych oraz najcenniejszy skarb – Obszar Ochrony Ścisłej. Na jego terenie można podziwiać lasy o charakterze pierwotnym, a panująca tu atmosfera na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie.

Narwiański Park Narodowy: na czym polega jego fenomen?

Jak zwiedzać ten park narodowy? Dobrym punktem wypadowym na jego teren jest Białowieża, w rejonie której zaczyna się wiele ciekawych tras. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten z pewnością nudzić się nie będzie. Dla tych, którzy kochają rowerowe wycieczki, nie lada gratką będzie pobyt w Narewce, w której czeka pętla szlaków rowerowych oraz wypożyczalnia sprzętu, dzięki której każdy z nas może odkrywać najpiękniejsze zakątki Puszczy Białowieskiej na dwóch kółkach. Wśród tras, które warto wybrać na wędrówkę po Puszczy, wielkim powodzeniem cieszy się „Wilczy Szlak”, liczący sobie 11 km długości. Spacer tym szlakiem to szansa na nacieszenie się widokiem borów bagiennych, dawnymi składnicami drewna oraz skansenem kolejki wąskotorowej. „Carska Tropina”, „Szlak wokół Uroczyska Głuszec” oraz ścieżka znana jako „Żebra Żubra” – oto kolejne atrakcje, na jakie warto tu postawić .