Goniądz: co warto zobaczyć?

Goniądz jest jednym z tych miast, którym turyści odwiedzający Podlasie koniecznie powinni poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego? Bo na turystów czekają tu piękne widoki oraz przyrodnicze skarby, obok których nie można przejść obojętnie. Co warto wiedzieć na temat Goniądza? W jaki sposób można spędzić wolny czas na jego terenie?

Wielkim walorem Goniądza jest jego położenie na terenie Kotliny Biebrzańskiej, na wysokim brzegu Biebrzy (będącej prawym dopływem Narwi). Bliskość Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Bagien Biebrzańskich sprawia, iż turyści zaglądają tu bardzo chętnie, a sam Goniądz jest rewelacyjnym punktem wypadowym na teren parku. Miasto to może się też okazać atrakcyjnym celem wycieczki dla niejednego miłośnika historii. Wiadomo, że już w okresie średniowiecza istniała tu osada należąca do książąt mazowieckich, która przez pewien czas (a dokładniej w latach 1509-1569) znajdowała się w rękach rodów litewskich. Wiadomo, że Goniądz już w połowie XVI wieku posiadał prawa miejskie, wiadomo też, że już w tym okresie był on znanym portem rzecznym oraz ważnym ośrodkiem przetwórczym płodów rolnych. W okresie zaborów miasto to początkowo znalazło się w granicach Prus, później stało się częścią zaboru rosyjskiego.

Podlasie dla przyrodników – Białowieski Park Narodowy

Choć XX wiek był dla Goniądza okresem dość trudnym, a dwie wojny światowe przyniosły miastu wiele strat, wciąż panuje tu wspaniała atmosfera. W mieście tym warto zwrócić uwagę na piękny rynek z XVI wieku oraz na dawny cmentarz żydowski, na terenie którego zachowało się – niestety – tylko kilka nagrobków. Spore wrażenie może zrobić kościół parafialny św. Agnieszki i św. Antoniego Padewskiego, wzniesiony w latach 20-tych XX wieku zgodnie z projektem wykonanym przez Oskara Sosnowskiego.

Kto znajdzie w Goniądzu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po dolinie Biebrzy oraz po chroniącym jej najpiękniejsze partie parku narodowym. Jest on jednym z najcenniejszych naturalnych skarbów Podlasia oraz największym parkiem narodowym w Polsce. Rozległe bagna są wspaniałym królestwem dla wielu ptaków, nic więc dziwnego, iż ten skrawek wschodniej Polski cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród ornitologów.