Skarby Podlasia: Białystok

Białystok to najważniejszy ośrodek miejski, jakim może nas oczarować Podlasie, oraz obowiązkowy punkt w programie niemal każdej wycieczki po tej części kraju. Co warto wiedzieć o tym mieście? W jaki sposób można spędzić wolny czas na jego terenie?

Wielkim walorem tego miasta jest jego położenie. W rejonie Białegostoku nie brak obszarów o ogromnej wartości przyrodniczej, dzięki czemu staje się on atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy chcą aktywnie spędzać wolny czas na łonie natury. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł do woli wędrować po pobliskiej Puszczy Knyszyńskiej, przyciągającej zarówno ciekawą roślinnością jak i wspaniałymi krajobrazami. Białystok może okazać się też niezwykle ciekawym celem wycieczki dla tych osób, które interesują się historią. W mieście, które już pod koniec XVII wieku mogło się pochwalić prawami miejskimi oraz jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich na terenie Rzeczypospolitej, na nudę nikt nie będzie mógł narzekać. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miasta?

Białowieski Park Narodowy: najważniejsze wiadomości na jego temat

Wiadomo, że w trakcie zwiedzania Białegostoku można się spotkać z wieloma cennymi perełkami architektury. Wielkie wrażenie może zrobić na turystach wznoszący się przy rynku Stary Kościół Farny, przyciągający uwagę swą późnorenesansową formą oraz barokowym wystrojem wnętrza. Jest to najstarsza murowana budowla na terenie miasta, warto mu zatem poświęcić nieco więcej uwagi. Wiadomo, iż kościół ten był wykorzystywany jako rodzinna nekropolia Branickich, o czym przypominają do dziś liczne nagrobki. Wielkie wrażenie na turystach, szczególnie tych zainteresowanych sztuką sakralną, zrobi też miejscowa archikatedra – piękna świątynia neogotycka, zbudowana w początkach XX stulecia w taki sposób, iż przylega ona do Starego Kościoła Farnego. Modernistyczny kościół św. Rocha oraz katedralna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy to kolejne zabytki sakralne, którym podczas zwiedzania Białegostoku warto się uważniej przyjrzeć. Późnobarokowy ratusz z połowy XVIII wieku, piękne pałace, które w ciekawy sposób przypominają nam o dawnych przemysłowcach i fabrykantach z Białegostoku – oto kolejne atrakcje, na które w czasie wycieczki po tym mieście warto zwrócić uwagę. Dumą tego miasta pozostaje jednak okazały zespół pałacowy Branickich, obok którego nie można przejść obojętnie. Ta wspaniała rezydencja magnacka, nazywana często „Podlaskim Wersalem”, intryguje nie tylko swą formą, ale i pięknym otoczeniem. Reprezentacyjny pałac otacza wspaniały ogród, założony przez Izabelę Poniatowską, wielkie wrażenie robi też park przypałacowy, mogący się pochwalić licznymi gatunkami starych drzew o pomnikowych rozmiarach. Dodatkowymi atrakcjami są tu liczne pomniki i cztery fontanny, dzięki którym spacer po najbliższym otoczeniu pałacu może każdemu z nas sprawić sporo radości.