Jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce oraz królestwem żubra, a wycieczki po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać fascynującą przygodą. Białowieski Park Narodowy to wspaniałe kompleksy leśne oraz bogaty świat zwierząt, to również szereg atrakcji krajoznawczych, dzięki którym można poszerzać swą wiedzę na temat historii oraz kultury Podlasia. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Dzieje Białowieskiego Parku Narodowego
Białowieski Park Narodowy to przede wszystkim ciekawa historia. Warto podkreślić, że przyrodniczym bogactwem tego obszaru zainteresowano się jeszcze w latach I wojny światowej, kiedy to na terenie Puszczy Białowieskiej prowadzono bardzo intensywną gospodarkę leśną. Jednym z tych, którzy jako pierwsi zaczęli mówić o konieczności ochrony przyrody w tym miejscu, był dr Hugo Conwentz – niemiecki botanik, który w 1916 roku odwiedził Puszczę Białowieską i szybko stał się gorącym zwolennikiem utworzenia tu parku natury. Po wojnie prace na rzecz ochrony przyrody w tym miejscu podjął profesor Władysław Szafer, dzięki któremu powstały tu pierwsze rezerwaty przyrody, będące zalążkami późniejszego parku narodowego. W 1932 roku udało się w kolei spełnić największe marzenie przyrodników – utworzyć Park Narodowy w Białowieży. W ten oto sposób na ziemiach polskich pojawił się pierwszy park narodowy, który do dziś obejmuje swymi granicami najcenniejsze fragmenty Puszczy Białowieskiej . Do dziś można tu podziwiać ostatni naturalny las nizinny w Europie, na terenie którego nie brak starych drzew o pomnikowych rozmiarach. Cennym skarbem jest tu również żubr – potężne zwierzę, które w latach 20-tych XX wieku zostało tu przywrócone naturze.
Narwiański Park Narodowy: na czym polega jego fenomen?
Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po Białowieskim Parku Narodowym?
Miejsc, które warto odwiedzić w czasie wycieczki po terenie Białowieskiego Parku Narodowego jest sporo. Uroczysko „Wilczy Szlak”, Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz „Uroczysko Głuszec” to ważne punkty na turystycznym planie tego parku. Warto też odwiedzić Stare Masiewo, na terenie którego można bez większych problemów znaleźć tanie noclegi, oraz zwiedzić Białowieżę, znaną m.in.z XIX-wiecznej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy oraz Parku Pałacowego, na terenie którego czeka na zwiedzających Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN. Rezerwat „Wysokie Bagno”, ścieżka edukacyjna „Królewskie Dęby” oraz rezerwat krajobrazowy im. Władysława Szafera – oto kolejne atrakcje, dzięki którym spacery po terenie Puszczy Białowieskiej staną się dla każdego z nas wspaniałym doświadczeniem.
Białowieski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, a spacer po tutejszym lesie może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Dzięki gęstej sieci szlaków pieszych, można tu spędzić wolny czas w ciekawy sposób, zdobywając wiele cennych wiadomości na temat przyrody Podlasia oraz historii tej części kraju.