Informacje turystyczne o El cerro de Monserrate w Bogocie

El cerro de Monserrate położone we wschodnim paśmie górskim Bogoty, jest jednym z najbardziej imponujących wzgórz kolumbijskiej stolicy. Na spektakularnym wzgórzu Monserrate znajduje się jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Kolumbii, słynna bazylika z Monserrate, położona na wysokości 3152 m n.p.m.

Roztacza się stamtąd spektakularny widok na całe miasto. Wzgórze Monserrate, oprócz tego, że jest wyjątkowym zabytkiem sakralnym, jest również autentycznym obiektem przyrodniczym i gastronomicznym. Można się na nie wspiąć pieszo, różnymi szlakami, a także kolejką linową. Czy wyobrażasz sobie gwiaździste noce, podczas których można podziwiać panoramę Bogoty z tego miejsca?

Trochę historii

Wzgórze Monserrate było miejscem wybranym przez Gonzalo Jiménez de Quesada, hiszpańskiego konkwistadora, na założenie Santa Fe. Na jego szczycie umieścił dwa duże krzyże, aby zaznaczyć przyszłe religijne przeznaczenie tego miejsca. Sto lat później, w 1640 roku, Don Juan de Borja, upoważnił Pedra Solís de Valenzuela do wybudowania kaplicy poświęconej Santa María de la Cruz de Monserrate.

Jej kolonialne pochodzenie sprawiło, że wzorowano się na stylu architektonicznym i strukturze innych hiszpańskich kaplic i sanktuariów, takich jak Santa María del Paular w Segowii czy kaplica Montserrat w Katalonii.

Od tego czasu wzgórze stało się autentyczną atrakcją religijną dla mieszkańców Bogoty. Każdego dnia tysiące wiernych, w akcie pokuty, pokonuje schody prowadzące do sanktuarium na szczycie. Z drugiej strony wielu turystów, sportowców i gapiów przybywa pieszo, lub kolejką linową.

Wejście na wzgórze Monserrate

Na wzgórze Monserrate można wejść na różne sposoby; pielgrzymi preferują wspinaczkę pieszą. Jednak wjazd kolejką linową lub to również ciekawe i imponujące przeżycie, a widoki zapierają dech w piersiach.

Kolejka linowa na Monserrate, której budowa rozpoczęła się w 1953 r., została uruchomiona w 1955 r. Rozciąga się stąd zapierający dech w piersiach widok na wzgórze, który kontrastuje z piękną panoramą Bogoty. Na szczycie znajduje się bardzo dobra restauracja. Wzgórze Monserrate to bez wątpienia egzotyczny kierunek podróży, jeśli jednak masz ochotę na podróż w góry już dziś, odwiedź portal www.odkryjbieszczady.pl

Od 40 lat mieszkańcy Bogoty delektują się wybornym francuskim menu w romantycznej i przytulnej atmosferze. Restauracja Casa San Isidro słynie z sezonowej gastronomii. W okresie Wielkiego Postu można tu skosztować ryb, w maju i czerwcu – dań kuchni francuskiej, a we wrześniu – homarów. Inną, nie mniej wykwintną opcję oferuje Casa Santa Clara, centrum gastronomiczne poświęcone typowej kolumbijskiej kuchni z wyśmienitymi daniami z grilla, gdzie można również skosztować tradycyjnych „Onces Santafereñas”.