Holbox: kiedy zobaczyć bioluminescencję?

Holbox jest miejscem, które natura obdarzyła wyjątkowym pięknem i bogactwem. Do idyllicznych plaż, wspaniałej roślinności i spokojnych wód Morza Karaibskiego należy dodać niezwykłe zjawisko bioluminescencji wód morskich.

Jeśli przeanalizujemy słowo „bioluminescencja”, zauważymy, że jest to słowo złożone z bio- i lum-, czyli słów oznaczających „życie” i „światło”. Oznacza to, że ten cud natury, który czeka na nas w Holboxie, jest światłem generowanym przez żywą istotę, i rzeczywiście tak jest. Co więcej, dzieje się tak również w morzu, dzięki czemu wody morskie są wypełnione światłem dzięki pewnym elementom żywym. Są to mikroorganizmy, które zawierają cząsteczkę zwaną lucyferyną.

Cząsteczka ta, w wyniku działania fal, wchodzi w kontakt z tlenem i wtedy właśnie emituje światło. Oczywiście tysiące mikroorganizmów robią to w tym samym czasie, co generuje spektakularne światło.

Holbox: kiedy zobaczyć bioluminescencję?

Po wszystkich naukowych wyjaśnieniach przychodzi czas na samo doświadczenie, o którym mówią turyści oglądający to zjawisko w Holbox. Ludzie ci opisują to po prostu jako coś na kształt magii, ponieważ widok wód Morza Karaibskiego rozświetlonych w środku nocy wydaje się być wytworem fantazji.

Podobnie jak wszystkie niezwykłe zjawiska naturalne, bez względu na to, jak bardzo znamy ich racjonalne wytłumaczenie, nigdy nie przestają nas one zadziwiać i zdumiewać.

Bioluminescencję w Holbox można podziwiać przez cały rok, ale w niektórych porach roku jest ona mniej intensywna, ponieważ zmniejsza się liczba mikroorganizmów emitujących światło. Ten mniej odpowiedni okres przypada mniej więcej na pierwsze trzy miesiące roku.

Podziwianie tego nocnego spektaklu oferowanego przez naturę jest jedną z największych atrakcji Holbox. Tym bardziej, jeśli robisz to podczas zaplanowanych wycieczek, które mogą obejmować spływy kajakowe lub trasy rowerowe do najlepszych miejsc do obserwacji. Piękne trasy rowerowe i spływy kajakowe znajdziesz również w Żuławach Wiślanych. Przeczytaj o tym regionie tutaj: www.visitzulawy.pl

Zakwaterowanie i gastronomia w tym pięknym miejscu

Jednym z elementów wyróżniających Holbox jest oferta hotelowa: nie ma tu dużych kompleksów i kurortów należących do międzynarodowych sieci. Najbardziej charakterystyczne są tu przytulne, rodzinne pensjonaty, w których dba się o każdy szczegół, aby pobyt był niezapomniany i intymny. Z drugiej strony, ważnym filarem wakacji w Holbox jest skosztowanie lokalnej gastronomii w różnych restauracjach rozrzuconych po okolicy.