Jak bezpiecznie uprawiać urbex?

Robienie zdjęć (i zwiedzanie) zrujnowanych budynków, lub miejsc jest praktyką, która zawsze przyciągała uwagę ze względu na atrakcyjność opuszczonych miejsc, ale w ostatnich latach stała się jeszcze bardziej popularna. Istnieje spora liczba „zorganizowanych grup” zajmujących się tym, co znane jest jako eksploracja miejska, lub urbex.

Miejsca zdewastowane, takie jak stare fabryki, zapomniane magazyny czy niezamieszkałe domy, są niewątpliwie atrakcyjne wizualnie, ale również stanowią zagrożenie dla osób, które do nich wchodzą, narażając się na wszelkiego rodzaju możliwe wypadki (zawalenia, upadki…). Dlatego, aby uczynić tę praktykę bezpieczniejszą i skuteczniejszą, poniżej przedstawiamy szereg wskazówek i zaleceń.

Uzyskaj informacje na temat danego miejsca

W dzisiejszych czasach, dzięki Internetowi i Google Maps, łatwo jest znaleźć dowolne miejsce, znając jego adres lub współrzędne. Jednak wejście do budynku lub konkretnego miejsca, niezależnie od tego, jak bardzo jest ono opuszczone (nie będziemy wchodzić w temat „pozwoleń”), nie jest zazwyczaj takie proste. Oczywiście, dlatego też istnieją różne strony internetowe o urbex, na których można dowiedzieć się o charakterystyce danego miejsca przed jego odwiedzeniem.

Nie idź sam

Podczas eksploracji opuszczonego budynku najważniejsze jest bezpieczeństwo. Z tego powodu należy podjąć szereg środków ostrożności związanych z ryzykiem związanym z odwiedzaniem takich miejsc, które często są w bardzo złym stanie i czasami mają nieprzyjaznych mieszkańców. Prawdopodobnie znajdują się one również z dala od „cywilizacji”, bez nadzoru i z dala od jakiejkolwiek możliwej pomocy.

Dlatego pierwszym środkiem ostrożności jest, aby nigdy nie iść samemu, ale zawsze w towarzystwie przyjaciela. Kogoś, kto w każdej chwili może nam pomóc, a przede wszystkim, kto w razie potrzeby może wezwać służby ratownicze. Z drugiej strony, dobrze jest też powiedzieć komuś innemu, dokąd się wybierasz i jak długo zamierzasz tam być… Tak na wszelki wypadek.

Nie zniszcz niczego

Kiedy już znajdziesz się na miejscu, ważne jest, aby uszanować jego integralność. Zgodnie z zasadami urbexu absolutnie nie wolno wyważać drzwi ani okien, aby wejść do budynku. Jeśli nie możesz znaleźć łatwego wejścia do budynku, nie powinieneś wchodzić. Oczywiście często zdarza się, że w opuszczonych budynkach są drzwi lub okno w złym stanie, które pozwalają wejść do środka bez niszczenia czegokolwiek.