Puszcza Białowieska – na czy polega jej fenomen?

Jest jednym z najwspanialszych kompleksów leśnych w Europie oraz jednym z najważniejszych punktów w programie wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Podlasie. Puszcza Białowieska ma wielu uroku, a spacery po jej terenie każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających? Co sprawia, iż Puszcza Białowieska jest tak wyjątkowym miejscem?

Puszcza Białowieska to piękny skrawek zieleni, z którym wiąże się wiele ciekawych historii. Wiadomo, że w tych stronach chętnie gościł król Władysław Jagiełło, który polował w tych stronach m.in. tuż przed wielką wojną z Krzyżakami. Jagiellonowie byli pierwszymi władcami, którzy starali się objąć Puszczę ochroną, choć ich celem nie była ochrona przyrody, ale uczynienie z tego miejsca terenów idealnych na królewskie polowania. Dla chłopów oznaczało to spore ograniczenia w związku z akcją osadniczą, dla szlachty – ograniczenia w wycinaniu drzew oraz zakaz polowania na terenach zarezerwowanych dla króla i jego gości. W ten oto sposób polskim królom udało się ocalić spore fragmenty potężnego kompleksu leśnego, który w XX wieku został doceniony przez przyrodników i objęty profesjonalną ochroną jako park narodowy. Dziś jest on rajem dla turystów uwielbiających aktywny wypoczynek na łonie natury oraz dla tych, którzy chcą poznać Podlasie i jego przyrodnicze skarby. A że możliwości zwiedzania Puszczy Białowieskiej jest sporo, na obrzeżach Białowieskiego Parku Narodowego turystyka rozwija się doskonale. Co warto tu zobaczyć?

Skarby Podlasia: Białystok

Idealnym punktem wypadowym na teren parku narodowego jest Białowieża, na terenie której tanie noclegi można znaleźć bez większego problemu. W tej miejscowości wyróżnia się XIX-wieczny park pałacowy z drewnianym dworkiem, dziś służącym jako siedziba dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego. Na zwiedzających czeka tu również Muzeum Przyrodniczo-Leśne, którego zwiedzenie może się okazać idealnym wstępem do wycieczki po Puszczy Białowieskiej oraz chroniącym jej najcenniejsze fragmenty parku narodowym. Z Białowieży, w towarzystwie licencjonowanego przewodnika, można się wybrać na trwający około 3 godzin spacer po Obszarze Ochrony Ścisłej, na terenie którego można podziwiać potężne drzewa oraz poszerzać swą wiedzę o naturalnych procesach leśnych. Taka lekcja przyrody na długo pozostanie w pamięci każdego z nas. Inna atrakcja, ściśle związana z Puszczą Białowieską, czeka przy drodze łączącej Białowieżę z Hajnówką. To Rezerwat Pokazowy Żubrów, na terenie którego można się spotkać nie tylko z żubrami, ale i z rysiami, wilkami oraz innymi mieszkańcami okolicznych lasów. I to miejsce może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie, a poświęcony mu czas z pewnością nie będzie czasem straconym.

 

One thought on “Puszcza Białowieska – na czy polega jej fenomen?

Dodaj komentarz