Narwiański Park Narodowy: na czym polega jego fenomen?

Jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce, a każda wycieczka po jego terenie może się przemienić w wyjątkową przygodę. Narwiański Park Narodowy to wspaniała sceneria i bogaty świat przyrody, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Narwiański Park Narodowy powstał w 1996 roku, a na jego terenie można podziwiać m.in. bagna, łąki i pastwiska, lasy oraz to, co najcenniejsze – koryta Narwi. Dyrekcja parku ma swą siedzibę w Kurowie, w którym można zobaczyć m.in. ciekawą ekspozycję muzealną na temat przyrodniczego bogactwa tej części Podlasia. Inną miejscowością, której turyści wędrujący wzdłuż doliny Narwi chętnie poświęcają swój czas, jest Uhowo. To kameralne letnisko może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem, a kto znajdzie tanie noclegi na jego terenie, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po parku narodowym obejmującą najcenniejszy pod względem przyrodniczym skrawek doliny Narwi. Ta bagienna dolina, mogąca się pochwalić bogatą szatą roślinną oraz wspaniałym światem zwierzęcym, nie bez powodu nazywana jest „Polską Amazonią”. Rzeka ma tu kręty bieg, płynie wieloma korytami, stanowi też jedną z nielicznych już rzek w Europie, które są regularnie zalewane.

Podlasie dla przyrodników – Białowieski Park Narodowy

Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny pod względem przyrodniczym. W korytach Narwi oraz w jej starorzeczach można obserwować ciekawe gatunki roślinności wodnej, z kolei na łąkach pojawiają się takie gatunki, jak turzyca pospolita. Nie brak tu również ciekawych zbiorowisk szuwarowych, dzięki czemu wycieczki po Narwiańskim Parku Narodowym mogą się stać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika botaniki. W dolinie Narwi nie brak ciekawych gatunków zwierząt, w tym bobrów, jednak na szczególne wyróżnienie zasługują tu ptaki. Warunki, które panują w dolinie Narwi, sprzyjają w szczególności gatunkom wodno-błotnym, takim jak bataliony czy żurawie. Można się tu również spotkać z wieloma ciekawymi gatunkami ptaków drapieżnych, m.in. z krogulcem, kanią czarną oraz błotniakiem stawowym, który stał się symbolem parku.