Białowieża: co warto zobaczyć?

Białowieża jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Podlasia, jest jednocześnie miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez miłośników przyrody. Nic w tym dziwnego. Kto znajdzie tanie noclegi w tej miejscowości, ten będzie mógł urządzać wspaniałe wycieczki po Puszczy Białowieskiej oraz po Białowieskim Parku Narodowym. Sama miejscowość też ma się czym pochwalić, a liczne atrakcje sprawiają, iż każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę podczas wypoczynku w tej części Podlasia?

Z pewnością warto odwiedzić miejsce, w którym niegdyś urzędował car, tak chętnie urządzający polowania w rejonie Białowieży. Dziś na terenie parku pałacowego ma swą siedzibę dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego, która wykorzystuje do swych działań naukowych i edukacyjnych te pozostałości założenia pałacowego, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Wciąż można tu zobaczyć drewniany dworek myśliwski z połowy XIX wieku, uwagę przyciąga też współczesny ośrodek Białowieskiego Parku Narodowego, w którym na turystów czeka m.in. muzeum przyrodnicze. Zwiedzanie Białowieży warto zaplanować tak, by znaleźć czas na spacer po rezerwacie ścisłym oraz by zajrzeć do pokazowej zagrody żubrów.

Skarby Podlasia: Białystok

Warto też skupić się na zabytkach, które przypominają nam o ciekawej historii Białowieży oraz o jej wielokulturowym charakterze. Jednym z tych najważniejszych jest murowana cerkiew, wzniesiona pod koniec XIX wieku w pobliżu carskiego pałacu. Wiadomo, że gościł w niej car Aleksander III, odwiedzał ją również car Mikołaj II. Tajemnicza polana, znana jako Miejsce Mocy, drezyny oraz Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej, którą można dostać się w rejon jeziora Topiło – oto kolejne atrakcje, jakimi może nas oczarować Białowieża. Pięknie prezentują się też dworce kolejowe: Białowieża Towarowa oraz Białowieża Pałac. I im warto poświęcić swój czas podczas pobytu w Białowieży – wspaniałej miejscowości, która urzeka zarówno swym przyrodniczym bogactwem, jak i wspaniałymi zabytkami architektury.

One thought on “Białowieża: co warto zobaczyć?

Dodaj komentarz